Könyvekről őszintén

Szavak erdeje

Szavak erdeje

Mörk Leonóra: A herceg és a lányka

2023. október 20. - Szavak erdeje

c134bd8f-4c30-4da9-a547-64c1be79dc4c.jpg 

Szerző: Mörk Leonóra
Cím: A herceg és a lányka
Kiadó: Jaffa Kiadó
Kiadás éve: 2020
Oldalak száma: 312

Fülszöveg:

2019, ​Budapest. Nóri, a fiatal gitárművész különös ajándékot kap a tizennyolcadik születésnapjára az édesanyjától: egy régi flopilemezt, amit meg sem tud nyitni. A lány mindent elkövet, hogy megtudja, mit rejt a lemez, mert ez az egyetlen lehetősége arra, hogy rátaláljon az apjára, akivel soha életében nem találkozott, és akiről jóformán semmit nem tud. Hamarosan kiderül, hogy az adathordozón egy regény kézirata található, egy Beethoven korabeli szerelem története, amelynek két szereplőjét a muzsikus zenéje hozta össze. Nóri merész elhatározásra jut, de ahhoz, hogy a tervei megvalósulhassanak, Berlinbe kell utaznia.
1800, Poroszország. Frieda, a jómódú berlini hugenotta család lánya vidéken nyaralva ismeri meg a szomszédos kastélyban vendégeskedő porosz királyi herceget, aki egyszerre hadvezér, zeneszerző és zongoraművész. Frieda életét szintén a zene határozza meg, ám hiába rendkívül tehetséges, lány lévén még csak nem is álmodhat arról, hogy zongoraművész legyen. Amikor rádöbben, hogy a javíthatatlan szoknyavadász hírében álló herceg, aki olyan elérhetetlennek látszott számára, mintha a holdon élne, viszonozza az érdeklődését, hiába tudja, hogy nem lehet helye a férfi életében, igent mond erre a logikátlan, jövőtlen, de annál szenvedélyesebb szerelemre. Kettejük nevét mindössze egy Beethoven-darab köti össze, és a titok, amelyet a herceg magával visz, amikor a porosz seregek élén harcba indul Napóleon ellen.

MÖRK LEONÓRA részben napjainkban játszódó, részben a múltba kalandozó, váratlan fordulatokban és zenetörténeti érdekességekben bővelkedő új regénye két megkapó szerelem sokszólamú története, amelyben Beethoven muzsikája játssza a főszerepet.

 

"És a lényeg az, hogy legyen legalább egyvalaki, aki szereti az embert. Akkor már életben lehet maradni." 

Az idei Könyvfesztiválon sikerült lecsapnom erre a könyvre, és olyan szerencsém volt, hogy a szerzővel dedikáltatni is tudtam. :) Már csak 6 kötet hiányzik, hogy teljes legyen a gyűjteményem, azokat igyekszem beszerezni. :)

Gondolataim a történetről:

Teljesen vakon és tudatlanul vettem kézbe A herceg és a lányka című könyvet. Fülszöveget nem olvastam, pusztán a cím elég volt ahhoz, hogy magával ragadjon. 

Az eseményeket két idősíkon követhetjük nyomon. 
1800, a helyszín Poroszország, ahol a jómódú családban élő Frida egy nyaralás alkalmával megismerkedik a jóképű porosz herceggel, aki nemcsak híres hadvezér, de tehetséges zongorista és zeneszerző. A zene szeretete egyre közelebb hozza őket egymáshoz, és őrzik a közös titkukat, amit a herceg magával visz a Napóleon ellen vívott háborúba.

2019, a helyszín Budapest. Nóri kapcsolata Erikával, az anyjával nem nevezhető idilli anya-lánya kapcsolatnak. Az apjáról nem tud sok mindent. Az anyja az ideje nagy részét a munkája miatti utazással tölti. A 18. születésnapjára egy nem hétköznapi ajándékkal lepi meg Erika a lányát. Egy flopit ad át neki, ami által közelebb kerülhet az apjához. Nóri ezért minden követ megmozgat, még Berlinbe is hajlandó elutazni.

Egy kellemes hangulatú, lassan építkező, gyönyörű líraisággal megírt szerelmi történetet kap az olvasó, aki kézbe veszi A herceg és a lányka című kötetet. Az eseményeket, és a helyszínt részletgazdag leírások színesítik, az egész könyvet átjárja a zene megnyugtató hatása. Ha olvasás közben Beethovent hallgat az olvasó, az még inkább emeli az olvasásélményt. 

A karakterek kidolgozottak voltak, követtek el hibákat, emiatt voltak emberiek. Erika és Nóri kapcsolata sem volt tökéletes, sőt Erika anyaként akár megbotránkoztató is lehet sokak számára. Én jelen helyzetben, például el sem tudnám képzelni, hogy ne ugyan abban az országban éljek a gyerekemmel. 

Az egész történet gerince a zene. Beethoven fontos szerepet kap az 1800-as években, amikor Louis Ferdinánd és Frida szerelme kibontakozik, majd a 2000-es években is, amikor Thomas, a volt zongorista, aki nagy rajongója a német zeneszerzőnek, könyvet ír a porosz hercegről.

A szerző kutatómunkája előtt mindig tisztelettel adózom. Most sem okozott csalódást, rengeteg információt megtudtunk, ami úgy volt beleszőve a történetbe, hogy nem érződött "tananyagnak". 

Nagyon szerettem ahogy a zene hangulata vitte magával a történetet, és szerettem azokat az érzelmeket, amiket kiváltott belőlem. Szeretettel ajánlom a történelmi romantikus könyvek kedvelőinek.

 

Értékelésem: 5/5

Idézetek a könyvből:

"Soha nem hagynék magára egy gyereket, aki rám van utalva - mondta. - Soha."

"El tud képzelni egy olyan világot, ahol az ember szabadon követheti a szívét?"

"A halottak senkinek nem ártanak, csak az élők szokták bántani egymást."


A könyvet itt tudjátok beszerezni:

A herceg és a lányka - Szépirodalom (jaffa.hu) 

A bejegyzés trackback címe:

https://fairypowderbooks.blog.hu/api/trackback/id/tr4018236059

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása